Udělejte si z neoblíbené práce příjemné rodinné odpoledne

V podzimním období je na zahrádce možná i více práce než přes léto. Je potřeba zahrádku uklidit a připravit k zimnímu spánku. Jako malá jsem nesnášela hrabání listí. To bylo jak za trest. Teda nebylo, bylo to prostě potřeba, mamka dělala jiné věci a mě vyslala pohrabat zahradu, protože na tom se nedá nic zkazit.

Ale já byla vzteklá, prskala jsem a chtěla jsem to mít co nejdřív za sebou. Po několika letech tato situace přišla znovu. Jenže už jsem nebyla v roli dítěte, naopak okolo mě děti pobíhaly. Vzpomněla jsem si na tuto situaci a všechny mé pocity. Přemýšlela jsem, jak to udělat tak, aby se děti zapojily do práce a přitom to nenarušilo jejich vztah k zahradě negativním směrem.

Využila jsem sluníčkového počasí, pobrala děti, psy, foťák a navnadila je, že si uděláme hezké fotky v listí a samozřejmě do toho listí taky budou skákat, když nahrabeme pořádné kopky.

Z mojí nenáviděné práce se stala příjemná rodinná aktivita. Pracovní odpoledne ubíhalo hrabáním listí, dělám kupek, skákáním a válením v listí, focením dětí a psů, vozením kolečka plného listí, psů nebo dětí. Užili jsme si to všichni.

Když vzpomínám na práce na zahradě jako dítě, jsou vzpomínky vždy stejné. Dostala jsem úkol, který jsem musela splnit. Sama. Nebavilo mě to, chtěla jsem dělat něco jiného, cítila jsem se vyhnaná a odstrčená. Postupně jsem si vypěstovala odpor k zahradě i všem činnostem okolo.

Mám ale vzpomínky i příjemné. Když jsme třeba vybírali brambory. Táta je vidlema přesýpal z hlíny a já je s bratrancem vyndavala. Předháněli jsme se, kdo dřív najde bramboru a měli u toho spoustu zábavy.

Když jsme sušili seno pro králíky, museli jsme všichni, protože toho bylo hodně. Jakmile jsme pracovali společně, měla ta práce hned jiný náboj. To, že je to obtížná, otravná a neoblíbená činnost ustoupilo jaksi do pozadí a do popředí se dostalo to, že jsme spolu, spolupracujeme, povídáme si, smějeme se, a na konci vidíme výsledek.

Společné sdílení neoblíbené činnosti lze dobře využít i v domácnosti. Třeba při úklidu a nebo při vaření. Když chtějí děti pizzu, využiju toho, že mají vlastní motivaci a požádám je o pomoc při zadělávání těsta. Připravíme společně těsto, přitom si povídáme. Při přípravě pizzy je každý rád, když si ji může ozdobit podle svého, přitom sledujeme a porovnáváme, jak to mají ostatní.

Pečeme společně muffiny, koláče a perníčky. Společnou prací za konkrétním účelem spolu trávíme čas, který by nejspíš padl sledováním mobilů a počítačů. Jednotlivě, odděleně, každý ve svém pokoji.

Společnou prací

 • si spolu povídáme
 • se společně smějeme
 • trávíme spolu čas
 • něco se naučíme
 • něco si vyzkoušíme
 • máme dobrou náladu
 • spolupracujeme
 • máme pocit sounáležitosti
 • máme k sobě blíž
 • dozvíme se něco o sobě navzájem
 • děti získávají sebevědomí, vědí, že zvládnou nějakou práci
 • máme společný výsledek

Sledujte Veselou zahrádku na Facebooku

a na Instagramu pod stejným názvem

Jeden komentář u “Udělejte si z neoblíbené práce příjemné rodinné odpoledne”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *